Metal Kimyasalları

Metaller yüksek ısı iletkenliği ve kendine özgü parlaklıkları olan, kolay şekillendirilebilen elementlerdir. Birbirleriyle karıştırıldıklarında alaşım oluşturarak istenilen özelliklere kavuşabilirler . Dolasıyla birçok farklı sektörde çok yüksek miktarlarda kullanılırlar.

Bunun yanında metallerin çok büyük bir dezavantajı vardır; korozyon. Korozyon veya halk arasında bilinen tabirle paslanma aslında metallerin oksijenle tepkimeye girmesidir. Doğadan oksit tuzları halinde çıkartılan metaller yüksek sıcaklıklarda saflaştırılırlar. Sonradan oksijenle temas ettiklerinde tekrar oksitlenme eğilimi gösterirler. Birçok metal kimyasal ve elektrokimyasal reaksiyonlar sebebiyle kolayca korozyona uğrar. Bu etki o kadar büyüktürki; Türkiye’de yıllık 8.7 milyon ton metalin korozyonla kullanılamaz hale geldiği tahmin edilmektedir. Bu 2010 yılındaki çelik üretimimizin yaklaşık üçte biridir ve hem lokal hem de global çapta milyarlarca dolar zarara yol açmaktadır. Bu yüzden metaller bulunacakları ortamlara göre özel anti korozyon kimyasallarına ihtiyaç duyarlar. Üstelik korozyon sadece kullanım sırasında oluşmaz. Metaller döküm gibi üretim süreçlerinde yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında oksijenle tepkimeye girmeleri kolaylaşır. Bu durum öngörülmeyen kalite kayıplarına sebebiyet verebilir. Yine bu yüzden bu işlemlerde metallerin oksijenle tepkimeye girmesini engelleyecek kimyasallar kullanılmalıdır.

Ayrıca kaynak, kaplama gibi işlemler yüksek sıcaklık sebebiyle metalin yapısını bozabildikleri gibi eğer metal yüzeyi iyice temizlenmeden yapılırlarsa genellikle istenilen kalitede elde edilmez. Kullanım sırasında dayanım problemleri ve işlem yapılan noktalardan korozyon başlaması gibi durumlar baş gösterebilir. Bu yüzden doğru işlem için doğru kimyasalın kullanılması metaller için hayati önem taşır.

Metal Kimyasalları
Ürün KoduÜrün Tanımı
CRN- METEMP -01Demir-Çelik mamüller için temper hadde işleminde korozyon önleyici metal kimyasalı
CRN-METALCLEAN -01Fosfat içerikli, orta derecede alkalin, düşük köpüklü yüzeyaktif içeren bir çelik malzeme yıkama kimyasalı
CRN-METALCLEAN-02Demir ve çelik malzemeleri yüzey işlem öncesi daldırma metodu ile temizleyen alkali yağ alma ürünü
CRN-METALAN-01Emaye öncesi sıcak yağ alma işlemi banyolarında daldırma şeklinde kullanılan yüksek alkali, silikat, fosfat ve yüzeyaktifler içeren bir kimyasaldır.
CRN- METACID -01Demir parçalar için çabucak reaksiyona giren pas giderme ve aşındırma malzemesi
CRN-METAFIX-01Çinko-fosfat prosesi öncesi daldırma sistemlerinde kullanılan ince ve homojen kristaller oluşturabn aktivasyon ürünü
CRN-METADINE-01Korozyon direncini artırmakla birlikte demir-fosfat tabakası oluşturarak organik kaplamanın yüzeye tutunmasını artıran bir üründür.
CRN-METADINE-02Demir yüzeylerde korozyon direncini artırarak boya tutunma kabiliyetini artıran ince kristalli çinko-fosfat oluşturan bir üründür.
CRN-METAXLITE-01Demir, çelik, çinko ve alüminyum metallerin fosfat kaplanmış yüzeylerinin son durulama kimyasalı
CRN-METAXLITE-02Pasivasyon sonrası hem daldırma hem spray metodu ile kullanılabilen kromsuz son durulama kimyasalı.